Big Bengts museum på auktion

Helsingborgs Auktionsverk har fått förtroendet att sälja Big Bengts museum i Småland. Cirka 1200 föremål går under klubban på High Chaparral.

Föremålen är  många, sortimentet brett och den fysiska volymen gigantisk. Samlingen består av allt från veteranbilar, veteran MC, mopeder, ångvältar, lokomotiv, stationära motorer, nautica, technica, leksaker, emaljskyltar, skulpturer, möbler och  tavlor – under årtionden insamlade av nöjesparkens grundare, Big Bengt Erlandsson (1922-2016).

Bil- MC- och mopedsamlingen sträcker sig tidsmässigt från 1910-1990-tal och skicket är allt från renoverat till orört originalskick.
Av föremål ”från förr” säljs mycket nautica och technica– det mesta från 1800-talets andra hälft fram till 1950.
Andra föremål är skurna träfigurer av den lokala folklivsskildraren Gunnar ’Bissefäll’ Svensson (1925-2009). För stora och små barn återfinns modellbåtar, trampbilar och radiobilar men också en mängd leksaker från märken som Dinky och Techno.
Konstnären Ernst Georg Hildebrand (1906-1991) var hovmålare på High Chaparral och har utfört många arbeten på duk och ”på plats” bl a i nöjesparkens kyrka och på hotellet. I museet pryder ett stort antal stora tavlor väggarna – har man tur får man tag på ett western-motiv där han målat in självaste Big Bengt.

Den fysiska auktionen äger rum i en stor lagerbyggnad intill nöjesparken under tre dagar och visning sker i High Chaparrals museum.

Visning: 12-18 oktober kl 10-16, 19-21 oktober kl 9-11.
Auktion: 19, 20, 21 oktober kl 11

BILD: Pixabay